Tehnician Agronom Cercetare (m/f/d)

Domeniu de activitate:  Cercetare și dezvoltare
Localitatea:

Alexandria, Muntenia, RO

Compania:  KWS Seminte S.R.L. (8800)
Tipul contractului:
Normă întreagă:  Da
Local/ Remote (online):
ID post:  13876

Alăturați-vă echipei noastre în calitate de Tehnician Agronom (m/f/d) la Stația de Cercetare - Amelioare KWS Alexandria, Jud. Teleorman si veți putea contribui la progresul cercetării agricole.
Fiind un colaborator-cheie, veți avea un rol esențial în implementarea tehnologiilor de ultimă oră și în asigurarea întreținerii fără întreruperi a activităților de cercetare în rețeaua noastră. Dacă aveți o pasiune pentru progresul științei agricole și aveți spirit de echipă, aceasta este oportunitatea dvs. de a crește alături de noi și de a avea un impact de durată asupra viitorului agriculturii durabile. Pentru poziția de Tehnician Agronom in domeniul cercetarii (m/f/d) se oferă un contract permanent cu normă întreagă

Responsabilități:

  • Participa la toate activitatile care se execută în incinta Statiei de Cercetare si in câmpurile experimentale privind testările de linii şi hibrizi de porumb si floarea-soarelui.
  • Participa, impreuna cu ceilalti membri ai echipei, la exploatarea şi întreţinerea tehnică a masinilor, utilajelor si echipamentelor din dotarea departamentului asigurând funcționarea corespunzătoare și respectarea standardelor de siguranță.
  • Efectueaza în mod regulat observații vizual si/sau cu ajutorul dronei asupra plantelor, măsurători și prelevări de probe pentru a colecta date privind creșterea și dezvoltarea culturilor și răspunsul acestora la diverse tratamente.
  • Participa la activitati de laborator privind condiţionarea, inventarierea şi păstrarea materialului genetic in conditii controlate de mediu.
  • Participa la cursuri si traininguri de specialitate precum si diverse evenimente organizate de KWS Seminte SRL.

Cerințe/Profilul candidatului:

  • Studii superioare de agricultura;
  • Operare PC: Word, Excel;
  • Permis conducere categoria B.
  • Permis conducerea tractorului (poate fi un avantaj);
  • Experienta in agricultura sau cel putin cunostinte de baza;
  • Domiciliul in Alexandria sau imprejurimi;
  • Disponibilitate de a calatori in tara;
  • Seriozitate si dorinta de a lucra in cercetare;
  • Limba engleza nivel mediu/avansat;
  • Atitudine colaborativă și spirit de echipă

Ce oferim?

  • KWS este o companie de familie iar noi creăm o atmosferă de lucru deschisă și prietenoasă. Aderarea la principiile etice este o prioritate pentru noi.
  • Promovăm dezvoltarea profesională și personală a angajaților noștri după motto-ul “Make yourself grow”.
  • Pozitia de Tehnician Agronom in domeniul Cercetarii (m/f/d) include un pachet salarial atractiv, contract permanent și asigurare medicală.

Deveniți parte a poveștii de success KWS și alăturați-vă echipei noastre!
Dacă v-am trezit interesul, vă invităm să aplicați online și să trimiteți toate documentele necesare (scrisoare de intentie, curriculum vitae, certificate relevante).

Despre KWS
KWS este una dintre principalele companii de cultivare a plantelor din lume. În anul fiscal 2022/2023, peste 5.000 de angajați din peste 70 de țări au generat vânzări nete în valoare de aproximativ 1,8 miliarde EUR. KWS este o companie cu tradiție de familie care funcționează independent de peste 165 de ani. Aceasta se ocupă cu cultivarea plantelor și cu producția și vânzarea semințelor pentru porumb, sfeclă de zahăr, cereale, legume, rapiță și floarea-soarelui. KWS utilizează metode de top de cultivare a plantelor pentru a îmbunătăți recoltele agricultorilor și rezistența la boli, dăunători și stres abiotic. În acest scop, compania a investit peste 300 milioane EUR în anul fiscal anterior în cercetare și dezvoltare. Pentru mai multe informații vizitați: www.kws.com/career. Urmăriți-ne pe LinkedIn® la https://linkedin.com/company/kwsgroup/.

Informațiile legate de protecția datelor pentru cadidați pot fi accesate aici: www.kws.com/dataprotection. Pentru a accesa documentul selectați țara în care este publicată poziția la care ați aplicat.